19/12/2014

Piękny zapach - LAMPE BERGER

Lampa Berger to słynna francuska lampa zapachowa stworzona przez pomysłowego farmaceutę Maurice Bergera w 1898 roku w Paryżu. Jak głosi legenda pewnego zimowego wieczoru goście, którzy przybyli na kolacje do aptekarza poczuli w powietrzu przepiekny zapach, który ich zachwycił. Jako pierwsi odkryli wynalazek Bergera a niedługo po tym już w całym Paryżu znano lampy Bergera. 
Do dziś lampy produkuje się według oryginalnego projektu. W korpusie lampy znajduje się zbiorniczek na perfumy Berger a przez niego przechodzi knot, który przenosi perfumy do palnika u samej góry lampy. Tam pod wpływem ciepła uwalnia się przepiękna woń perfum, która działą odświeżająco ale także dezynfekująco na powietrze.
W obecnych czasach lampa Berger stała się małym dziełem sztuki o wyszukanym wzornictwie. Możemy ją znaleźć na eleganckich paryskich salonach. Warto dodać, że ambasadorką perfum była nawet Coco Chanel. Ceny lampy wahają się od 200 zł nawet do kilku tys. za egzemplarze z limitowanych kolekcji. Mogą być szklane, porcelanowe, skromne lub bogato zdobione kamieniami. Są one pieknym dodatkiem do wyposazenia wnetrza. 





















04/12/2014

Chanel collection pre fall 2015 "PARIS - SALZBURG"



Dwa dni temu w Salzburgu, Austria odbył się pokaz Chanel pre fall 2015 "Paris - Salzburg".Warto zaznaczyć, ze jest to coroczny pokaz kolekcji Métiers d'Art tego domu mody, ktory dotyczy misternie, ręcznie szytych i wykańczanych strojów z drogich tkanin i dodatków. Jest to ukłon w stronę rzemiosła i nowoczesności dlatego też stroje ready-to-wear z tej kolekcji są tak wyjatkowe i luksusowe. O każdy szczegół zadbała inna współpracująca z Chanel marka. Np. biżuteria oraz guziki zostały wykonane przez Desrues, pióra i kwiaty przez Lemarié, kapelusze przez Maison Michel, buty Massaro, hafty Lesage and Montex oraz rękawice Causse. Dzieje się tak od 2002 roku i każdy z pokazów odbywa się w innym mieście, który w przeszłości miał znaczący wpływ na dom mody. Są to m. in. Dallas, Edinburgh, Bombay czy też jak w tym roku Salzburg. Cała kolekcja inspirowana jest stylem bawarskim, a stroje zostały zaprojektowane na ekskluzywne stroje ludowe noszone przez bogatych ludzi. Całą kolekcję zaprezentowano dla zaproszonych gości w przepięknym 18- wiecznym pałacu Schloss Leopoldskron (jeden z najcenniejszych zabytków stylu rococo). Ten zameczek/pałac położony jest nad jeziorem Leopoldskroner Weiher i miał on wielki wpływ na życie kulturalne i intelektualne społeczności Salzburga. Jego przepiękne wnętrza można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Dodatkowo do pokazu został specjalnie nakręcony przez Karla Lagerfelda film "Reincarnation" z udziałaem Pharrella Williamsa, Cary Delevingne oraz Geraldine Chaplin grającą Coco Chanel. 
                           









  















Sources: vogue.fr





16/08/2014

Colette skandalistka sprzed 100 lat - "Klaudyna w Szkole"



Sidonie Gabrielle Colette (1873-1954) znana bardziej jako po prostu Colette z pewnością nie należała do najgrzeczniejszych kobiet ubiegłego wieku. Uwielbiana przez Francuzki, potępiona przez kościół, pisarka kojarzona jest raczej z francuska, pewną siebie skandalistką nie bojącą się pisać o rzeczach będących w tamtych czasach tematem tabu. Często w swoich powieściach odnosiła się do własnych przeżyć erotycznych tak jak np. w cyklu o Kaludynie, który przyniósł jej rozgłos. 3 razy wyszła za mąż choć to dzięki Henriemu Gauthier- Villars'owi znanego jako Willy - paryski literat także mający kiepską opinię wśród społeczeństwa -została opublikowana Klaudyna. Colette uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci literatury francuskiej. Należała do belgijskiej Akademii Literatury oraz Akademii Goncourtów. 



Moja pierwsza przeczytana książka Colette ( wygląda tak jak na obrazku u góry) to oczywiście Klaudyna w Szkole z cyklu powieści o Klaudynie. Jest to pierwsza część skandalizującego pamiętnika z ubiegłego wieku, francuskiej nastolatki pochodzącej z prowincji na południu Francji. Nie jest to typowe romansidło z tamtych lat jak np. niektóre sielskie powieści w stylu Jane Austen ( choć jej książki też lubię). Tutaj głównie urzekła mnie osoba Klaudyny, jej osobowość, tupet, pewność siebie, poczucie humoru  oraz perfekcyjnie wprowadzony przez Colette do książki wszechobecny sarkazm. Klaudyna nie bierze życia na poważnie, wszytsko potrafi obrócić w żart. Jak na dziewczynę wychowywaną tylko przez ojca świetnie radzi sobie w każdej sytuacji zaś kobiety interesują ją nie mniej niż mężczyżni. Jej miłosne przeżycia i  flirty z kobietami w dzisiejszych czasach to nic nadzwyczajnego lecz w Belle epoque było to coś skandalizującego. Miłosne przygody Klaudyny są w pewnym sensie autobiografią samej Colette, która nie stroniła od romansów z kobietami i kontrowersyjnych poczynań. Czytając książke cały czas bawiła mnie główna bohaterka, potrafiła dopiec niejednemu amantowi a w szkole była powszechnie znana ze swoich nieskrępowanych zachowań i pyskówek do nauczycielek. W pierwszej części cyklu poznamy młodzieńcze lata Klaudynki, jej czas spędzony w szkole dla przyszsłych nauczycielek oraz w jej ukochanym Montigny, niewinne flirty z panna Aimee, relację z Łusią - koleżanką ze szkolnej ławy oraz wiele innych sytuacji z jej życia. Myślę, że cykl o Klaudynie to literatura francuska, z którą warto się zapoznać by zroumieć samą pisarkę i to jaką była osobą a także zobaczyć obraz Francji i życie codzienne francuzów z przełomu XIX i XX w. 

13/06/2014

YSL - historia nieśmiałego chlopaka, który został wielkim kreatorem mody







Francja 2014, 106 min 
Reżyseria: Jalil Lespert 


"Paryż rok 1957. Corobliwie nieśmiały i niewiarygodnie wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior. Efekt jest oszałąmiający - cały Paryż pada do jego stóp. Podczaspokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia. Film Yves Saint Laurent to portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia" 

Długo oczekiwałam na głośno zapowiadany film o wielkim kreatorze mody Yves Saint Laurent'cie dlatego też szybko zabukowałam bilet na specjalny pokaz w Kinie pod Baranami w Krakowie. Sala była wypełniona widzami po brzegi. Każdy spodziewał się czegoś naprawdę wyjątkowego ale czy tak było zaraz o tym napiszę. Na wstępie dodam, że film krok po kroku przedstawia życie prywatne i karierę YSL, od poczatków kariery aż do śmierci artysty. Film mimo, że krótki dłużył się na początku gdyż nie działo się zupelnie nic intrygującego. Film rozkręca się dopiero kiedy to YSL ( Pierre Niney) poznaje swojego partnera życiowego Pierre Berge ( Guillaume Gallienne). Reżyser filmu głównie skupił uwagę na relacjach partnerskich projektanta i jego traumatycznych przeżyciach związanych z problemami miłosnymi, romansami, dyskryminacją w wojsku ze względu na orientację seksualną oraz problemami z narkotykami i alkoholem. Ponad to w większości scen filmu została pokazana miłość homoseksualna między mężczynami - dużo scen erotycznych. Osobiście po obejrzeniu filmu nie odbieram już YSL tylko jako nieśmiałego geniusza mody ale także jako osobę, która poprzez osiągnięty sukces straciła samokontrolę. Staje się po części zepsutą osobą a z drugiej strony trzeba brać pod uwagę jego chorobę psychiczną.  Jednak pomimo tego, że projektant schodzi na złą drogę ( zawsze ma u boku swojego Pierra, który chce go wyciągnąć ze złego środowiska) nadal w środku jest wrażliwym artystą, dla którego moda jest całym światem. W filmie bardzo podobała mi sie kreacja dwóch aktorek. Przyjaciółki YSL - Victorie Doutreleau (Charlotte Lebon) - ślicznej modelki i pierwszej muzy projektanta oraz Betty Catroux ( Marie de Villepin) - zmysłowej, rockowej dziewczynie, która przez przypadek zostaje nową muzą w domu mody YSL. W filmie możemy obejrzeć kreacje innych znanych projektantów ale nie będę zdradzać szczegółów. Sam w sobie film nie jest powalający na kolana ale zawsze warto sie przejsc do kina by lepiej poznać historię Yvesa Saint Laurenta. Zapraszam na film ;) 

Sources: Vty przegląd nowego kina francuskiego - Kino pod Baranami

02/04/2014

Dzielnice Paryża - Jedynka

    Tuilerie

    Tuilerie

    Widok na La Defense

    Pont des Arts

    Saint-Chapelle

    Hotel Ritz

    Luwr


Tak jak obiecałam zaczynam serię wpisów na temat dzielnic Paryża w oparciu o ksiązkę S.Clarke'a Paris Revealed. Począwszy od samego jądra Paryża, czyli jedynki! Jest ona najmniej zaludnioną i jedną z najmniejszych dzielnic miasta, gdzie znaczna jej część zajmowana jest przez biznes i administrację. Oczywiście znajduje się w niej najsłynniejsze muzeum świata Luwr a także inne zabytki kultury jak Palais- Royal, Tuilerie, Łuk Triumfalny, Francuski Teatr Narodowy, słynny Hotel Ritz, most Pont des Arts o którym już kiedyś wspominałam, Kościół Saint Germain, Plac Vandome, Pont Neuf, Conciergerie, czy też Saint - Chapelle. Dużo więcej można by wymieniać... Niektóre z tych zabytków postaram się przyblizyć w przyszłych postach. "W tej dzielnicy magazyny handlowe zajmują tyle miejsca, że niewiele go pozostaje na mieszkania, ale w Châtelet i w Halach można trafić na loft z balkonemi drewnianymi belkami, o wiele tańszy niż w pobliskiej dzielnicy Marais. Tylko nieliczni śmiałkowie decydują się jednak zamieszkać w okręgu przyciągającym podmiejską hołotę, przyjeżdżającą RER-em (podmiejskie metro) z północnych przedmieść. Jeśli chcecie poobserwować lokalnych mieszkańców a w szczególności urzędników Ministerstwa Kultury i Conseil d'Etat, musicie usiąść na tarasie Le Nemours - kawiarni położonej u wejścia do ogrodów Palais- Royal zaraz obok Teatru Narodowego".














28/03/2014

Ladurée - paryskie Macarons!












Ladurée to luksusowy francuski dom tworzący wyroby cukiernicze oraz będący jednocześnie piekarnią. Jest jednym z najlepszych punktów gdzie powstały i sprzedawane są słynne Macarons. Każdego dnia sprzedaje się tutaj 15 tys. tych przysmaków. 

Historia Ladurée rozpoczęła się w 1862 roku kiedy to młynarz Louis Ernest Ladurée, człowiek z południowo- zachodniej Francji założył piekarnię przy Rue Royale w Paryżu. W tych czasach w Paryżu nastąpił szał na wycieczki i rozrywki. Souchard Jeanne, żona Louisa Ernesta Ladurée wpadła na pomysł mieszania stylów: paryska kawiarnia i cukiernia. Tak narodził się jeden z pierwszych salonów herbaty w mieście. Historia  Ladurée Macarons rozpoczęła się w połowie XX w. od  Pierre Desfontaines kuzyna Louisa Ladurée, który wpadł na pomysł aby połączyć dwie muszle Macarons pysznym ganache wyełniajacym środek. Ladurée to prawdziwa pochwała obżarstwa i innowacyjnego ciasta. Dwa razy do roku powstają specjalne nowe desery np. takie jak: Saint Honoré- Framboise, Macaron Cassis Violette czy Religieuse a la Rose.  

Ponadto w Paryskiej Sephorze stworzono specjalną linię kosmetyków celebrującą markę Ladurée. Zdjęcia poniżej.